Burası sayfanın başıdır. Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.

HABER DETAYI

24 Haziran 2018 10:11

Uçan Balıklar Van Gölüne Geri Dönüyor

Uçan Balıklar Van Gölüne Geri Dönüyor

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, 15 Nisan-15 Temmuz arasındaki üreme dönemini kapsayan “zorlu yolculuğu” sona eriyor.
Yumurtasını tatlı sulara bırakan inci kefali balıkları Van Gölüne geri dönüyor. Balıkçık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet DEMİR bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin Van Gölüne geri dönüşleri başladı dedi. Demir, Akköprü deresi ve Van Kalesi arkasında bulunan Eski balık bendinin olduğu derede yaptığımız incelemelerde balıkların yumurtalarını bıraktığını ve Van Gölüne geri dönüşlerinin devam ettiğini ancak açlıktan ve yorgunluktan bazı balıkların geri dönüş yolunda öldüğünü ifade etti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim GÖRENTAŞ “Bu yıl Van Gölü ve havzasında güvenlik güçleri ile birlikte 7/24 yapılan denetimler ile kaçak avcılığın geçen yıllara oranla büyük oranda azaldığını ve bunun sonucu olarak önümüzdeki yıllarda inci kefali balığının avlanabilir stok miktarının ve balıkçıların av veriminin artacağı tezgahlara daha ucuz inci kefali balığının geleceği ve insanlarımızın daha ucuza balık yiyeceği anlamına geliyor. Av yasağı denetimlerimiz 15 temmuz tarihine kadar devam edeceğini belirten Görentaş bu tarihe kadar balığımızı avlamayalım, satmayalım, satın almayalım ve tüketmeyelim” dedi.

KAYNAK: VAN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.